spotkania

Spotkania z Czytelnikami

Spotkania autorskie, warsztaty

Spotkania autorskie chętnie łączę z działaniami plastycznymi lub warsztatami literackimi. Dla swoich czytelników przygotowuję też interaktywne pokazy z wykorzystaniem tablicy flanelowej albo multimedialne projekcje, które doskonale sprawdzają się w większych grupach. Przykładem może być prezentacja poświęcona książce „Ratunku, marzenia!”

Poniżej znajdziecie kilka propozycji różnego rodzaju działań towarzyszących spotkaniom autorskim.

Spotkanie przekrojowe połączane z prezentacją moich książek dla dzieci i młodzieży

warsztaty, warsztaty kalkografii, kalkografia, warsztaty ASCII-art, ASCII-art w realu, tworzenie postaci literackiej, sztuka dziecka, wsparcie dla nauczycieli, warsztaty dla nauczycieli

Prezentacja ta jest okazją do przybliżenia, w formie dyskusji, pojęć i zagadnień związanych z tworzeniem i publikowaniem książek (powstawanie tekstu: typy narracji, bohaterowie, inspiracje; tworzenie ilustracji; projektowanie; publikowanie i tłumaczenie książek; nietypowe książki itp.)

Podczas spotkania wykorzystuję flanelową tablicę bądź rzutnik w zależności od liczebności grupy.

W przypadku bardziej kameralnych spotkań doskonale sprawdza się tablica, w przypadku liczniejszych wskazane jest skorzystanie z rzutnika.

Omawiając prezentację skupiam się na pozycjach adresowanych do grupy wiekowej obecnej na spotkaniu.

Dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

Dorota Suwalska Warsztaty dla dzieci i młodzieży

Poniżej linki do relacji z kilku takich spotkań:
Link 1
Link 2
Link 3

Spotkanie autorskie wokół książki „Cień w błękicie” połączone z warsztatami ilustratorskimi

warsztaty, cień w błękicie spotkanie autorskie

Źródło zdjęcia: Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Dzielnicy Mokotów

Na spotkanie składa się lektura fragmentów książki „Cień w błękicie” i rozmowa o tych, które zrobiły na uczestniczkach i uczestnikach największe wrażenie. Rozmawiamy też o uczuciach pojawiających się podczas słuchania. Dzieci zastanawiają się również, co to jest ilustracja i kim jest ilustrator. Następnie same przygotowują ilustracje z wykorzystaniem przygotowanych wcześniej wyciętych z papieru jajek. Mogą też zrezygnować z wykorzystania tych pomocy. Spotkanie kończy mini-wystawka i rozmowa o powstałych pracach w kontekście książki.

Dla przedszkolaków, zerówkowiczów i pierwszoklasistów.

„I Ty możesz być bohaterem – warsztaty literackie” (dla dzieci, młodzieży i dorosłych)

Warsztaty inspirowane zadaniami literackimi, które mieli wykonać bohaterowie mojej powieści www.terapia po raz zorganizowane zostały przy okazji wernisażu wystawy opartej na tejże książce. Wówczas wzięli w niej udział głównie dorośli. Potem przygotowałam również wersję dla dzieci i młodzieży.

Celem warsztatów jest stworzenie postaci literackiej z wykorzystaniem własnych doświadczeń. Dzieci, młodzież, dorośli, wspierając się przygotowanymi przeze mnie pytaniami, budują własną postać literacką, rodzaj tekstowego awatara. Ważne jest, by miała ona przynajmniej 1 cechę prawdziwą (wziętą z życia autora) i przynajmniej 1 wymyśloną. Efekty takich zajęć bywają zaskakująco interesujące.

Czy dzięki nudzie może powstać dzieło sztuki? Spotkanie wokół książki „Iwo z Nudolandii” połączone z warsztatem plastycznym lub/i literackim

warsztaty literackie Czy dzięki nudzie może powstać dzieło sztuki

Źródło zdjęcia: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie

Uczestnicy i uczestniczki wysłuchują fragmentu książki dotyczącego „nudnego” życia w Nudolandii i powszechnie rozwijającej się tam twórczości literackiej. Poznają bohaterów tej nietypowej baśni i wspólnie z autorką zastanawiają, czy nudzenie się i nicnierobienie może być potrzebne (i fajne). Biorą też też udział w króciutkim eksperymencie, który pomaga odnaleźć natchnienie. Następnie dzielą się wrażeniami z tego eksperymentu. Efektem są fascynujące rysunki, a może nawet nowe (stworzone przez dzieci) baśnie i opowiadania.

Dodatkowe informacje tutaj.

Dla dzieci wieku wczesnoszkolnym potrafiących napisać krótki tekst. W przypadku młodszych dzieci (nieumiejących pisać) w części literackiej pomagają rodzice/opiekunowie, wydarzenie ma wówczas charakter rodzinny. Możliwe jest też przygotowanie wersji warsztatów dla młodzieży i dorosłych.

ASCII-art w realu

warsztaty dla dorosłych, warsztaty dla dzieci, warsztaty dla młodzieży, warsztaty edukacyjne, edukacja emocjonalna, spotkania autorskie, twórczość dziecka, warsztaty literackie, warsztaty czytelnicze, warsztaty plastyczne

Opis warsztatów znajdziecie tutaj! Oferuję również spotkanie autorskie z elementami warsztatów "ASCII - art w realu" poświęcone książce „Pan Fortepianek”. Okazją do zabawy w Ascii-art jest również książka „Zuźka w necie i w realu”, w której znalazł się rozdział poświęcony temu tematowi.

Spotkanie z Dżimbą

książka do której można się przytulić

Przedstawiam książkę, która umie się uśmiechnąć i do której można się przytulić. W dodatku każde dziecko może zrobić do niej ilustracje lub napisać bajkę. Opis warsztatów do przeczytania tutaj!

Sprawy organizacyjne

Koszt spotkania/warsztatu uzależniony jest m.in. od odległości i liczby spotkań zaplanowanych przez organizatora. Jeżeli chcesz się umówić na spotkanie autorskie albo napisać w innej sprawie – kliknij tutaj i wypełnij formularz.